Dlaczego kolorowanie jest tak ważne?

Dlaczego kolorowanie jest tak ważne?

Wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka, że kolorowanie to niewinna zabawa. Chłopcy może nie tak często, ale dziewczynki bardzo chętnie biorą kredki w dłoń, aby nie tylko rysować, ale także żeby wypełniać kolorami różnego rodzaju obrazki. Kolorowanki to bardzo ważna rzecz w rozwoju wszystkich dzieci. Jeżeli ktoś nie jest do tego przekonany, to powinien dowiedzieć się dlaczego kolorowanie jest tak ważne, jeżeli chodzi o rozwój małych dzieci.

Motoryka mała

Na początku bardzo niezgrabnie, ale z czasem dziecko będzie pewniej chwytało w dłoń kredkę, ołówek, czy pędzelek do malowania. Nie jeden rodzic przekona się, że jego dziecko “kombinuje” jakby tu chwycić tą kredkę, aby móc nią cokolwiek pokolorować. Z czasem da się zauważyć, że dziecko chwyta wszystko pewniej układając ją w prawidłowy sposób w dłoni. Kolorowanie rozwija motorykę małą, co jest bardzo ważne, jeżeli chodzi o pisanie. Aby każdy mógł wygodnie pisać, musi mieć dobrze ułożony długopis w ręce. Wiele osób tak ma, że nie jest w stanie pisać, jeżeli długopis nieprawidłowo układa się pomiędzy palcami. Czasem nawet dochodzi do tego, że zmieniamy długopis, ponieważ poprzedni nam coś nie pasował przy pisaniu. Tak wrażliwe są ręce człowieka. To fakt! Dlatego już od najmłodszego warto swojemu dziecku podsuwać coś do rączki, dzięki czemu to powoli będzie przygotowywało się do pisania. Dodatkowo, dzięki temu, że dziecko uczy się nie wyjeżdżać za linię, bardziej się stara, aby móc lepiej wykonać swoją pracę. Będzie mu to bardzo pomocne w przyszłości, kiedy poszczególne literki będzie musiał pisać pomiędzy liniami.

Spokój i koncentracja

Kolorowanie sprawia, że dziecko jest w stanie skoncentrować się na jednej rzeczy. Nie raz rodzice wyzywają swoje dziecko w myślach, że te nie jest w stanie skupić się na jednej rzeczy dłużej niż przysłowiowe pięć minut. Czasem ten czas jest jeszcze krótszy. Warto w takim wypadku ćwiczyć z nim kolorowanie. Siadanie przed takimi obrazkami uczy koncentracji. Może od samego początku nie będzie tak pięknie i idealnie, ale z czasem będzie coraz lepiej. Wszyscy będą mogli się o tym przekonać. Dodatkowo dziecko częściej będzie spokojne. Kolorowanie wycisza, uspokaja, dlatego też polecane jest nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Nic dziwnego, że w ostatnich czasach popularne stały się antystresowe kolorowanki specjalnie z myślą o dorosłych osobach. Spokojne wypełnianie kolorami poszczególnych obrazków i fragmentów będzie miało kojący wpływ na każdego.

Boże Narodzenie - zdjęcie utworzone przez gpointstudio - pl.freepik.com
Powrót do góry